Definícia: Chronický zápal prinosových dutín ( PND) ako samostatná „choroba“ v podstate neexistuje. Temer vždy ide ruka v ruke spolu so zápalom nosovej dutiny a ochorenie nazývame chronickou rinosinusitídou (CRS). Je to spôsobené veľmi úzkym vývojom nosa a PND už počas vnútromaternicového vývoja.
Chronický zápal nosa a PND je zápal trvajúci viac ako 12 týždňov. Môže byť alergického, bakteriálneho, alebo plesňového pôvodu. Pri dlhodobom nepriaznivom priebehu môže vyústiť do tvorby nosových polypov.

Príznaky: Pacient máva nadprodukciu hlienu alebo hlienohnisu, zhoršené dýchanie cez nos, zhoršený čuch. Smrkanie je sťažené a hromadí sa obsah v nosovej dutine a PND, ktorý často zateká do nosohltana a hrdla ( zadná nádcha). Pri hromadení sekrétu v PND pacient cíti tupý tlak až bolesť medzi a za očami, nad čeľustnými alebo čelovými dutinami. Pri postihnutí dutín klinovej kosti sa bolesť šíri z vlasatej časti hlavy dozadu do záhlavia. Pre zhoršené čistenie nosovej dutiny býva kýchanie, pocit svrbenia v nose, výtok z nosa, pri zatekaní sekrétu sa vyskytuje aj kašeľ.

Diagnóza: Pri pohľade do nosa ORL lekár vidí v nosovej dutine opuchnutú, zhrubnutú červenofialovú sliznicu nosa a zvýšené množstvo sekrétu. Stredný nosový priechod je upchatý opuchnutou sliznicou a vyteká z neho obvykle hlienohnis. Orientačne vyšetrujeme priechodnosť nosa dýchaním na kovovú platňu a kvalitu čuchu ( pokiaľ pacient udáva zhoršenie čuchu). Na zistenie rozsahu postihnutia PND odosielame pacienta na röntgenové vyšetrenie PND. Pokiaľ je potrebné dopĺňame CT vyšetrenie PND (röntgenologické vyšetrenie počítačovou tomografiou ). Toto vyšetrenie robíme u pacientov, ktorý nereagujú na medikamentóznu liečbu a paušálne sa robí pred plánovanou operáciou. Na potvrdenie alergickej príčiny chronického zápalu nosa a PND je potrebné alergologické vyšetrenie. Na určenie bakteriálneho, alebo plesňového vyvolávateľa ochorenia odoberáme výtery z nosa ( zo stredného nosového priechodu- miesta kam vyúsťuje predná skupina PND) na mikrobiologické a mykologické vyšetrenie. Pri podozrenie na zubný pôvod zápalu požadujeme aj stomatologické vyšetrenie a ošetrenie pacienta.

Diferenciálna diagnóza: Chronický zápal nosa a PND môžeme účinne liečiť len pokiaľ poznáme vyvolávajúcu príčinu ochorenia. Vtedy môžeme počítať s úspešnou liečbou. Pokiaľ príčinu nepoznáme, alebo nevieme odstrániť ( idiopatická CRS, vrodené chyby v činnosti riasiniek sliznice nosa a PND atď.) je liečba zameraná len na zmiernenie príznakov.

Liečba: Na odpuchnutie sliznice nosa a PND podávame pacientom lieky s dekongestívnym účinkom v tabletovej forme, alebo nosové kvapky či spreje ( tieto sa môžu podávať len krátkodobo jeden až dva týždne). Pri nedostatočnom efekte môžeme krátkodobo podávať kortikosteroidy v tabletách. Liečba CRS alergickej príčiny je v podstate rovnaká ako liečba alergickej nádchy- odstránenie alergénu z okolia pacienta, užívanie liekov na zníženie imunitnej reakcie (antihistaminiká v tabletovej forme, lokálne iba na nosovej sliznici pôsobiace kortikosteroidné kvapky a spreje). Pri zápalovej príčine dlhodobo podávame nízke dávky makrolidových antibiotík, alebo protiplesňových antimykotík.

Pri neúspechu medikamentóznej liečby je indikovaná chirurgická liečba. FESS ( funkčná endoskopická chirurgia nosa a PND) je chirurgický výkon, ktorý sa zameriava na prinosové dutiny a ich vývody. Týmto výkonom odstraňujeme patologicky zmenenú sliznicu PND a nosové polypy. Rozširujeme vyústenia čeľustných, čelových a klinových dutín. Čuchové dutiny odstraňujeme a spájame ich s nosovou dutinou. Reštitúcie schopnú sliznicu PND ponechávame a sprístupňujeme ďalšej lokálnej medikamentóznej liečbe.

Komplikácie: Chronický zápal nosa a PND zhoršuje kvalitu života, pridružené akútne zápaly PND majú horší priebeh a hrozia vnútro očnicovými a vnútro lebkovými komplikáciami ( hlboké zápaly očnice so zhoršením až stratou zraku, alebo oko hybnosti, zápal mozgových blán, mozgu až absces mozgu). Dlhotrvajúce upchanie nosa a PND spôsobuje alebo zhoršuje ochorenia dolných dýchacích orgánov. Pri nepriaznivom priebehu môžu vzniknúť nosové polypy.

Prognóza: Pri známej príčine CRS jej liečba je prognóza dobrá. Horšia prognóza je aj pri ASA syndróme a vrodených ochoreniach sliznice dýchacích orgánov.

MUDr. Ján Siváček