– je ochorenie sluchovej trubice, ktoré spôsobuje ľahký zápal stredného ucha. Je to bežné ochorenie, časté u detí. Pri včasnom zistení sa dá dobre liečiť, ale ak sa zanedbá, môže spôsobiť dlhodobé komplikácie a oslabenie sluchu. Podľa dĺžky ochorenia a zmien v strednom uchu sa delí na akútny a chronický.

• Základné pojmy, alebo z čoho sa skladá ucho a ako funguje ? Ľudské ucho je orgánom sluchu. Skladá sa z 3 častí, tvoria ho vonkajšie, stredné a vnútorné ucho. Na každej strane hlavy máme 1 kompletnú súpravu, teda nie je pravda, že stredné, alebo vnútorné ucho je nepárový orgán, uložený v strede hlavy.

Vonkajšie ucho tvorí ušnica a zvukovod. Majú funkciu lievika, ktorý hromadí zvukové vlny a vedie ich k bubienku.
Bubienok je okrúhla perleťovo lesklá blanka, ktorá oddeľuje zvukovod od stredného ucha. Chráni stredné ucho pred nečistotou a podieľa sa na prenose zvuku.
Stredné ucho je dutinka v spánkovej kosti lebky. Je v ňom uložená reťaz sluchových kostičiek. Spolu s bubienkom fungujú ako mikrofón a zosilňovač zvuku, ktorý prenášajú k vnútornému uchu.
Sluchová trubica, nazývaná aj Eustachova trubica vpúšťa vzduch do stredného ucha . Jej druhý koniec máme uložený vzadu – medzi nosovou dutinou a hltanom. Preto keď máme zaľahnuté v uchu a prehltneme, sluchová trubica sa otvorí. Vpustí vzduch do stredného ucha, pukne v ňom a nám odľahne. Eustachova trubica tiež odvádza tekutinu zo stredného ucha.
Vnútorné ucho je najcitlivejšia časť celého sluchového orgánu. Je chránené kosteným puzdrom, ktoré má tvar slimáka. Vnútorné ucho vie rozpoznať rozličné zvuky. Informácie o nich „faxuje“ do mozgovej kôry prostredníctvom „kábla“ sluchového nervu. Mozgová kôra potom poskladá tieto zvuky do kompletnej mozaiky. Takže, keď počujeme zvuk, vieme rozoznať, či niekto rozpráva vo vedľajšej miestnosti, alebo je to klopkanie dažďa na okno.
Katar je podráždenie, alebo zápal sliznice, teda tenkej mäkkej vrstvičky, ktorá zvnútra vystieľa naše orgány.
Akútny – náhle vzniknutý, krátko trvajúci
Chronický – dlho trvajúci, vlečúci sa


• Čo je to akútny tubotympanický katar?
Pri prechladnutí, alebo pri zväčšenej hltanovej mandli, môže opuchnúť Eustachova trubica, rovnako ako nos pri nádche. Jej zúženým priesvitom sa vzduch nemôže dostať do stredného ucha. Stredné ucho sa pri nedostatku vzduchu snaží vyrovnať tlak tvorbou tekutiny. Preto najprv máme zaľahnuté v uchu a potom počujeme akoby cez vodu.

• Čo je to chronický tubotympanický katar?
Dlhodobé pretrvávanie opuchu Eustachovej trubice spôsobí, že tekutina v strednom uchu postupne zhustne na „želatínu“. Tým sa výrazne obmedzí pohyb bubienka a sluchových kostičiek. To môže mať za následok zhoršenie sluchu.

• Ako sa prejavuje tubotympanický katar?

Pocitom tlaku a zaľahnutia v uchu, pacient horšie počuje, prípadne vníma ozvenu vlastného hlasu. Pri prežúvaní, kýchaní, siakaní počuje v uchu zvláštne zvuky. Niekedy ucho bolí. Toto ochorenie sprevádza najmä nádchu, zväčšenú hltanovú mandľu u detí, dobre ho poznajú aj alergici, vyskytuje sa aj pri krivej nosovej priehradke.


• Ako sa rozpozná?

ORL lekár ochorenie rozpozná podľa pacientových ťažkostí a vyšetrením pacienta (na obr.). Vyšetrenia sa netreba obávať, je bezbolestné. Niekedy je potrebné tzv. audiometrické vyšetrenie sluchu a vyšetrenie poddajnosti bubienka, špeciálnym prístrojom.


• Ako sa tubotympanický katar lieči?
Treba odstrániť vyvolávajúce príčiny. Podávajú sa lieky na odpuchnutie Eustachovej trubice, nosové kvapky na odstránenie nádchy.
Ak je u detí príčinou tubotympanického kataru zväčšená hltanová mandľa, ORL lekár zváži jej operáciu. Je to krátko trvajúci operačný výkon.

Robí sa v celkovom uspatí, alebo iba v „prispatí“ dieťaťa tabletkou. V oboch prípadoch si dieťa na výkon spravidla nepamätá. Keď stav pretrváva aj po odznení nádchy, treba stredné ucho prefukovať – podľa inštrukcií lekára. Ak aj naďalej pretrváva v uchu tekutina, lekár urobí špeciálnou ihlou malú dierku v bubienku, ktorou tekutina odtečie. Dierka sa obyčajne zahojí do 24 hodín a nespôsobuje žiadne škodlivé následky. Na dlhodobé odvádzanie tekutiny zo stredného ucha sa používa trubička vložená do bubienka, tzv.stipulum (na obrázku). Keď splní svoju funkciu, vyberie sa z ucha von. V čase, keď pacient má v bubienku dierku, alebo trubičku, treba samozrejme chrániť ucho pred vodou a nečistotou. Pacient nesmie plávať, pri sprchovaní si môže vložiť do ucha štuplík.

• Ako sa tomuto ochoreniu dá predchádzať?
Dôležité je udržiavať voľný nos. Pri nádche starostlivo dbáme, aby dieťa dostatočne často fúkalo nos, pokiaľ je ešte maličké, odsávame mu soplíky odsávačkou. Pri dlhodobej nádche, sťaženom dýchaní nosom, problémami s chrápaním, treba vyšetrenie u ORL lekára.

http://en.wikipedia.org , www.gyrus-ent.com , www.oops-as.no, www.centraltexasent.com, www.earfacts.com, www.earphotos.com

MUDr.Andrea Marková